DK

Loïc Destremau (f. 1992) er en dansk-fransk komponist med base i Aarhus, der hovedsageligt arbejder i et krydsfelt mellem instrumental- og multimedia-konstellationer fra solo-perfomere til større ensembler. De sidste år har han især beskæftiget sig med instrumenternes fysiologi, audio-visuel opfattelse, forvrænget folkemusik og lingo-musikalsk semantik og fonetik.

LD’s brede nysgerrighed har været drivkraft for adskillige undersøgelser i og arbejde med forskellige kompositionsteknikker, koncepter og multi-medie-platformer uafhængige af en bestemt musikgenre eller stil.
LD søger ofte tæt samarbejde med musikere og performere og har indenfor de sidste år, i bl.a. forbindelse med bestillingsværker, arbejdet sammen med ensemblerne:

Ensemble Recherche, Figura Ensemble, Esbjerg Ensemble, Jutlandia Saxofonkvartet, Aarhus Sinfonietta, Storstrøms Kammerensemble, Njyd-kvartet, Faces Ensemble, Vela Saxophone Quartet, Emanio Quartet

og solisterne:

Jakob Bangsø (guitar), Heigo Rosin (slagtøj), Anja Nedremo (saxofon) og Alexander Wnuk (slagtøj).

LD har fået sin musik opført ind- såvel som udenlands ved festivaler som Nordic Saxophone Festival (Helsinki & Aarhus), Figura Festspiele (København), Klassen Arbeit (Freiburg), Ny Musik i Birkerød, Open Days (Aalborg), Ung Nordisk Musik-festival (Aarhus), Musica in Torno (Gallipoli, Italien), New Music for Strings Festival (Aarhus og New York), PULSAR-festival (København) og RAMA-festival (Aarhus).
Desuden fungerer LD som bestyrelsesmedlem i Ung Nordisk Musik Danmark (UNM DK) og Aarhus Unge Tonekunstnere (AUT), kunstnerisk leder for det Århus-baserede Faces Ensemble og er en aktiv koncert-producent i flere sammenhænge indenfor eksperimenterende musik i Danmark.

LD  påbegyndte i 2008 sin musikalske uddannelse på Sjællands Kirkemusikskole i Roskilde og blev færdig som præliminær organist i 2012. Samtidig læste han på gymnasiet og fik undervisning i klaver, kammermusik og komposition på musikskolen i Vordingborg.
I 2012 søgte han ind og blev optaget på kompositions-linjen ved Det Jyske Musikkonservatorium i Aarhus, hvor han studerede hos Simon Steen-Andersen, Niels Rønsholdt og Lasse Laursen og blev bachelor i sommeren 2015.
Herefter studerede han i 2015-16 som Erasmus-udveksling ved Conservatorio di Bari “Niccolò Piccinni”, før han vendte tilbage til Aarhus for at færdiggøre sine kandidatstudier (2016-18).

– – –

CURRICULUM VITAE:

Barndom:

Født 1992
Voksede op i Vordingborg
Spillede tasteinstrumenter i diverse bands og komponerede miniaturer i forskellige genrer.

Uddannelse:

2016-2018  :  Kandidatstudier ved det Jyske Musikkonservatorium: komposition – Simon Steen-Andersen & Niels Rønsholdt
2015-2016  :  Erasmus-udveksling til Conservatorio di Bari: komposition – prof. B. Putignano, R. Andreoni, R. Santoboni & F. Scagliola
2012-2015  :  Bachelorstudier ved Jyske Musikkonservatorium: komposition – Simon Steen-Andersen & Niels Rønsholdt
2008-2012  :  Storstrøms Talentakademi: klaver & kammermusik – instruktører fra Ensemble Storstrøm
2008-2012  :  Sjællands Kirkemusikskole, PO: orgel – Ch. Dagnaes-Hansen / direktion– P. Enevold / teori & historie – J.O. Brinth
2008-2011  :  Privatundervising: komposition – Svend Aaquist
2008-2011  :  Gymansium: sprog & filosofi – Vordingborg Gymnasium & HF
2005-2012  :  Vordingborg Musikskole: klaver – Anna Bock & Svetlana Langhoff

Festivaler:

2018       :  Klang Festival, København
2018       :  Percussion Plus, Stockholm
2017       :  Warsaw Autumn, Warszawa
2017       :  The House Festival/Aarhus Jazz Festival, Aarhus
2016,2017  :  Ny Musik for Strygere Festival, Aarhus (2016) & Stony Brook (2017)
2016-2018  :  Ung Nordisk Musikfestival, Aarhus (2016) & Reykjavik (2017)
2015-2018  :  PANORAMA Festival, Aarhus
2015,2016,2018  :  Nordic Saxophone Festival, Helsinki (2015) & Aarhus (2016, 2018)
2015       :  Figura Festspiele, Copenhagen
2014       :  Open Days, Aalborg
2014       :  Ny Musik i Birkerød, Birkerød
2013       :  Guitar +, Aarhus
2013-2018  :  PULSAR Festival, Copenhagen
2013-2018  :  RAMA Festival, Aarhus

Ensemble-samarbejde:

Oslo Sinfonietta
Ensemble Recherche
Esbjerg Ensemble
Aarhus Sinfonietta
Ensemble Storstrøm
Figura Ensemble
Njyd
Faces Ensemble
Taïga String Quartet
Quartet Vela
Jakob Bangsø (guitar)
Heigo Rosin (slagtøj)
Anja Nedremo (saxofon)
Alexander Wnuk (slagtøj)

Pris & fonde:

2017       :  Carl Nielsen & Anne Marie Carl-Nielsens Legat – Talentpris, Composer
2015-2016  :  Augustinus Fonden Oticon Fonden / P.A. Hansens Legat / Danish Composers’ Society

Entreprenante foretagender:

Faces Ensemble – Kunstnerisk leder (2016-)
Ung Nordisk Musik Danmark (UMM DK) – Kasserer & bestyrelsesmedlem (2016-)
Aarhus Unge Tonekunstnere (AUT) – bestyrelsesmedlem (2017-)
PULSAR- & RAMA Festival – Koncertproducent for DJM komponistklassen (2014-2018)

Kurser / Workshops:

2018       :  Akademie für Zeitgenössiche Musik, Luzern
2017       :  Ung Nordisk Musikfestival 2017, Reykjavik: foredrag og diverse. Mere info følger.
2017       :  Ny Musik for Strygere Festival, Stony Brook: vejledere M. Kimura, E. Drucker, Sh. Silva, H. Brendstrup, S. Steen-Andersen a. o.
2017       :  Reading session med JACK Quartet, Aarhus
2016       :  Ny Musik for Strygere Festival, Aarhus: vejledere E. Buene, A. Sophie-Andersen, P. Setzer a. o.
2016       :  Darmstädter Ferienkurse für Neue Musik, Darmstadt: timer med F. Sarhan, G. Aperghis, M. Ciciliani & L. Petter Hagen
2014-2015  :  Klassen Arbeit med Ensemble Recherche, Freiburg: vejledere Isabel Mundry, Simon Steen-Andersen & Nadir Vassena
2014       :  Esbjerg Ensemble – Kompositions-workshop, Esbjerg: vejledere Niels Rosing-Schow & Simon Steen-Andersen
2013       :  “Guitar +” Festival for guitar & komposition, Aarhus: vejledere J. Ruck, J. M. Sanchez-Verdú & F. Munk Larsen.
2013       :  Kompositions-workshop, Aarhus: med Århus Sinfonietta & Simon Steen-Andersen
2009-2015  :  Internationale Masterclasses & Workshops: Altomünster, Svaneke, Trani, Bari & Pucisca

Sprog:

Flydende   :  Dansk, fransk & engelsk
Middel     :  Italiensk, tysk & spansk
Begrænset  :  Serbo-kroatisk & portugisisk

Familier:

Danske   :  Rosenvinge-Vibede & Saunte
Franske  :  Destremau & Béchaux